Sekcija pooblaščenih trgovcev in serviserjev z motornimi vozili

Spremenjena povračila stroškov prehrane in službenih potovanj v dejavnosti trgovine

V Uradnem listu RS št. 46 je objavljena nova višina povračil stroškov prehrane med delom in službenih potovanj v dejavnosti trgovine Slovenije. Povračila stroškov prehrane med delom in službenih potovanj v dejavnosti trgovine Slovenije od 1. 7. 2018 dalje znašajo: Prehrana med delom: 4,37 EUR Službena potovanja: 6–8 ur 6,31 EUR 8–12 ur 9,01 EUR nad 12 ur 17,78 EUR.

Vodnik in vzorci - za uskladitev poslovanja z zahtevami GDPR

Po pošti ste prejeli glasilo Veter, katerega vsebina je posvečena predvsem novim obveznostim, ki jih v poslovanje podjetij prinaša nova Uredba GDPR. Na sredini najdete tudi vodnik, ki opisuje korake, ki naj jih posamezno podjetje opravi, da ugotovi skladnost poslovanja z zahtevami. Informacijski pooblaščenec je na svoji spletni strani objavil vzorce in obrazce, ki vam bodo v pomoč pri izpolnjevanju obveznosti, ki vam jih nalaga nova Uredba o varstvu osebnih podatkov in sicer: • Vzorec kataloga zbirk osebnih podatkov • Vzorec pravilnika o zavarovanju osebnih podatkov • Vzorec pogodbe za potrebe pogodbene obdelave po 11. členu ZVOP-1 • Vzorec evidence uporabe videonadzornega sistema. Objavljeni vzorci so informativne narave. Pri pripravi lastnih gradiv morate upoštevati specifičnost posameznih vrst osebnih podatkov (občutljivi/navadni), sredstva in načine obdelave ter druge okoliščine, ki izvirajo iz vašega dela.

Arhiv: Trgovci z motornimi vozili so ohranili pooblastila za izvajanje postopkov registracije

Sekcija pooblaščenih trgovcev in serviserjev z motornimi vozili je s svojimi predlogi in pripombami v zvezi s predvidenimi spremembami Zakona o motornih vozilih uspela preprečiti prenehanje veljavnosti pooblastil za izvajanje postopkov registracije, ki jih imajo trgovci z motornimi vozili. S predlogi so spodbudili pristojne k razmišljanju, da uvedejo spremembe pri uvajanju ukrepov zoper zmanjševanje stanja prevoženih kilometrov, kar bi prispevalo k razlikovanju med poštenimi trgovci z rabljenimi motornimi vozli ter tistimi, ki z goljufijo povečujejo svoje zaslužke. Preprečili smo tudi neustrezno opredelitev ureditve glede dostopa do informacij o popravilu in vzdrževanju vozila na način, da bodo odslej ti podatki dostopni le serviserjem, ki so registrirani za opravljanje dejavnosti in ne vsakomur, ki za to izkaže interes.

Arhiv: Med socialnimi partnerji je dosežen dogovor o ureditvi delovnega časa zaposlenih v trgovini

Socialni partnerji, podpisniki Kolektivne pogodbe dejavnosti trgovine Slovenije (KPDTS), smo 30. novembra 2017 sprejeli Aneks h kolektivni pogodbi, s katerim smo uredili vprašanja, ki se nanašajo na organizacijo delovnega časa, vključno z omejitvami dela zaposlenih na nedelje in praznike ter določitvijo pogodbenih kazni za kršitelje.

Arhiv: Poziv za pripombe na predlog Zakona o varstvu osebnih podatkov

V javni obravnavi je predlog Zakona o varstvu osebnih podatkov, ki v slovenski pravni red prenaša zahteve Splošne uredbe o varstvu osebnih podatkov. Bistvene zakonodajne spremembe glede na dosedanji Zakon o varstvu osebnih podatkov se nanašajo tako na splošne, kot na posebne določbe, kot tudi na področne ureditve.

Arhiv: Kakšne bodo posledice, če Državni zbor sprejme predlog Zakona o motornih vozilih

Sekcija pooblaščenih trgovcev in serviserjev z motornimi vozili, z ki deluje v okviru GZS-Podjetniško trgovske zbornice, z zaskrbljenostjo ugotavlja, da država neutemeljeno ukinja registracijske organizacije in ni pripravljena sprejeti učinkovitih, sorazmernih, odvračalnih nediskriminatornih ukrepov, da bi preprečila manipulacije števcev v vozilih. Z neustrezno ureditvijo področja bo državljanom povzročila dodatne poti in nanje prenesla breme goljufov, ki se okoriščajo z manipulacijo kilometrskih števcev v vozilih. V sekciji želimo, da bi zakon uvedel ukrepe, ki bi pozitivno vplivali na varnost v prometu, zaščito potrošnikov in konkurenčnost podjetij, zato smo tudi medijem posredovali obvestilo, v katerem opozarjamo na posledice, ki jih bo gospodarstvu in potrošnikom povzročil nov Zakon o motornih vozilih, če ga parlament potrdi v besedilu, ki ga je predlagala Vlada RS.

Arhiv: Zbiramo predloge k planu dela Tržnega inšpektorata RS

Tržni inšpektorat RS želi v plan dela za prihodnje leto vključiti področja, ki jih podjetniki zaznavate kot najbolj problematična v svojih okoljih in dejavnosti. Z namenom, da nadzor usmerimo na ta področja vas vabimo, da nam svoje predloge pošljete na naslov: ptz@gzs.si najkasneje do srede 11.10.2017. Zbrane predloge bomo z utemeljitvami, v imenu in interesu članov, poslali Tržnemu inšpektoratu RS.

Arhiv: Uveljavljen Aneks št. 2 h Kolektivni pogodbi dejavnosti trgovine Slovenije

V Uradnem listu RS št. 40, je bil dne 21.7.2017, objavljen Aneks št. 2 h Kolektivni pogodbi dejavnosti trgovine Slovenije, ki velja od 22. julija. Spreminja besedilo sedmega odstavka 33. člena, ki delodajalcu nalaga, da v okviru 12-mesečnega obdobja delavcu omogoči kompenzirati presežek ur s prostimi urami, ki jih je opravil zaradi neenakomerne ali začasne razporeditve delovnega časa. V tarifni prilogi je spremenjeno besedilo 1. člena, ki določa najnižje osnovne plače za posamezne tarifne razrede, tako da se spreminjajo v dveh etapah: s 1.9.2017 in dodatno 1.3.2018 ter različno za posamezne tarifne razrede. Spremenjen je tudi 4. člen, ki določa nove višine povračil stroškov prehrane med delom.

Ugodnosti za člane pri koriščenju storitev Eurotax d.o.o.

Za člane Sekcije pooblaščenih trgovcev in serviserjev z motornimi vozili smo s podjetjem Eurortax d.o.o. sklenili dogovor, na podlagi katerega lahko uveljavljate popust pri nakupu paketa vrednotenj preko spletne aplikacije EVA za količino oz. paket nad 300 vrednotenj ter popust za uporabo modula MPC za količino oz. paket nad 200 pregledov cen.