Sekcija pooblaščenih trgovcev in serviserjev z motornimi vozili

Med socialnimi partnerji je dosežen dogovor o ureditvi delovnega časa zaposlenih v trgovini

Socialni partnerji, podpisniki Kolektivne pogodbe dejavnosti trgovine Slovenije (KPDTS), smo 30. novembra 2017 sprejeli Aneks h kolektivni pogodbi, s katerim smo uredili vprašanja, ki se nanašajo na organizacijo delovnega časa, vključno z omejitvami dela zaposlenih na nedelje in praznike ter določitvijo pogodbenih kazni za kršitelje.

Arhiv: Poziv za pripombe na predlog Zakona o varstvu osebnih podatkov

V javni obravnavi je predlog Zakona o varstvu osebnih podatkov, ki v slovenski pravni red prenaša zahteve Splošne uredbe o varstvu osebnih podatkov. Bistvene zakonodajne spremembe glede na dosedanji Zakon o varstvu osebnih podatkov se nanašajo tako na splošne, kot na posebne določbe, kot tudi na področne ureditve.

Kakšne bodo posledice, če Državni zbor sprejme predlog Zakona o motornih vozilih

Sekcija pooblaščenih trgovcev in serviserjev z motornimi vozili, z ki deluje v okviru GZS-Podjetniško trgovske zbornice, z zaskrbljenostjo ugotavlja, da država neutemeljeno ukinja registracijske organizacije in ni pripravljena sprejeti učinkovitih, sorazmernih, odvračalnih nediskriminatornih ukrepov, da bi preprečila manipulacije števcev v vozilih. Z neustrezno ureditvijo področja bo državljanom povzročila dodatne poti in nanje prenesla breme goljufov, ki se okoriščajo z manipulacijo kilometrskih števcev v vozilih. V sekciji želimo, da bi zakon uvedel ukrepe, ki bi pozitivno vplivali na varnost v prometu, zaščito potrošnikov in konkurenčnost podjetij, zato smo tudi medijem posredovali obvestilo, v katerem opozarjamo na posledice, ki jih bo gospodarstvu in potrošnikom povzročil nov Zakon o motornih vozilih, če ga parlament potrdi v besedilu, ki ga je predlagala Vlada RS.

Arhiv: Zbiramo predloge k planu dela Tržnega inšpektorata RS

Tržni inšpektorat RS želi v plan dela za prihodnje leto vključiti področja, ki jih podjetniki zaznavate kot najbolj problematična v svojih okoljih in dejavnosti. Z namenom, da nadzor usmerimo na ta področja vas vabimo, da nam svoje predloge pošljete na naslov: ptz@gzs.si najkasneje do srede 11.10.2017. Zbrane predloge bomo z utemeljitvami, v imenu in interesu članov, poslali Tržnemu inšpektoratu RS.

Arhiv: Uveljavljen Aneks št. 2 h Kolektivni pogodbi dejavnosti trgovine Slovenije

V Uradnem listu RS št. 40, je bil dne 21.7.2017, objavljen Aneks št. 2 h Kolektivni pogodbi dejavnosti trgovine Slovenije, ki velja od 22. julija. Spreminja besedilo sedmega odstavka 33. člena, ki delodajalcu nalaga, da v okviru 12-mesečnega obdobja delavcu omogoči kompenzirati presežek ur s prostimi urami, ki jih je opravil zaradi neenakomerne ali začasne razporeditve delovnega časa. V tarifni prilogi je spremenjeno besedilo 1. člena, ki določa najnižje osnovne plače za posamezne tarifne razrede, tako da se spreminjajo v dveh etapah: s 1.9.2017 in dodatno 1.3.2018 ter različno za posamezne tarifne razrede. Spremenjen je tudi 4. člen, ki določa nove višine povračil stroškov prehrane med delom.

Ugodnosti za člane pri koriščenju storitev Eurotax d.o.o.

Za člane Sekcije pooblaščenih trgovcev in serviserjev z motornimi vozili smo s podjetjem Eurortax d.o.o. sklenili dogovor, na podlagi katerega lahko uveljavljate popust pri nakupu paketa vrednotenj preko spletne aplikacije EVA za količino oz. paket nad 300 vrednotenj ter popust za uporabo modula MPC za količino oz. paket nad 200 pregledov cen.

Arhiv: Pridobitev vozila iz tujine in obveznost prijave pridobitve vozila iz tujine

V zvezi z obveznostjo predložitve obrazca prijave pridobitve vozila iz tujine je FURS pripravila pojasnilo za ravnanje v primeru, ko davčni zavezanec iz Slovenije kupi vozilo v drugi državi članici Unije od drugega davčnega zavezanca, pri čemer je vozilo v osnovi namenjeno nadaljnji prodaji. Davčni zavezanec (identificiran za namene DDV), mora v primeru, ko pridobi rabljeno vozilo pod pogoji, enakimi iz prvega odstavka 46. člena ZDDV-1, ali novo vozilo iz druge države članice, če želi vozilo registrirati, prijaviti pridobitev vozila davčnemu organu na obrazcu DDV-PPS v elektronski obliki prek sistema eDavki in izkazati DDV v obračunu DDV, ne glede na to, da je vozilo namenjeno nadaljnji prodaji. Brez predložitve obrazca DDV-PPS vozila ne more registrirati.

Arhiv: Predlogi in pripombe v zvezi s predlogom Zakona o motornih vozilih

V Sekciji pooblaščenih trgovcev in serviserjev z motornimi vozili smo proučili predlog sprememb Zakona o motornih vozilih, ki je bil v javni obravnavi in v zvezi s tem Ministrstvu za infrastrukturo podali svoje predloge in pripombe. Glede na predvideno ukinitev možnosti, da pooblastilo za registracijo motornih vozil pridobi tudi trgovec z motornimi vozili, predlagamo, da se ta možnost ohrani in uvede ustrezne podlage za odvzem pooblastila tistim, ki postopkov ne izvajajo skladno s predpisi. Predlagali smo uvedbo učinkovitih ukrepov za preprečevanje manipulacije kilometrskega števca vozila in uvedbo ukrepov, ki bodo omogočili sledljivost za odjavljenimi/izrabljenimi vozili. Želimo, da politična volja podpre ukrepe, ki bodo omejili sivo ekonomijo in prispevali ohranjanju bolj zdravega okolja.